10 поширених проблем із застосуванням апаратів CPAP і вказівки щодо їх вирішення

By Березень 22, 2023Information

CPAP-терапія – це дієвий спосіб лікування синдрому обструктивного апное сну (СОАС), однак на початку його застосування пацієнт може стикатися з певними незручностями. Дізнайтесь, як вибрати зручну маску та вирішити інші поширені проблеми.

CPAP-терапія (забезпечення постійного позитивного тиску в дихальних шляхах) – це загальноприйнятий метод лікування СОАС. Апарати CPAP під’єднуються до маски або носового адаптера за допомогою трубки, забезпечуючи постійний, рівномірний тиск повітря для полегшення дихання під час сну.

Серед поширених проблем під час застосування CPAP-терапії – порушення герметичності маски, проблеми зі сном у пацієнтів, закладеність носа та сухість у ротовій порожнині.

Пацієнти, яким з різних причин не підходять маски чи апарати CPAP, можуть скористатися іншими методами лікування. До того ж, більшість видів таких масок можна відрегулювати, щоб зробити їх зручнішими для використання.

Нижче наведено 10 поширених проблем із застосуванням апаратів CPAP, а також способи їх вирішення.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем або постачальником апарата CPAP, щоб підібрати маску, яку вам буде зручно використовувати. З огляду на те, що існує багато різних форм облич, вид і розмір маски слід обирати індивідуально.

  • Виберіть маску, яку вам буде зручно використовувати.Виробники пропонують низку різноманітних видів CPAP-масок.  Маски на все обличчя повністю закривають ніс і рот та мають ремінці, що кріпляться вздовж лоба й щік, через що деякі пацієнти можуть зазнавати приступів клаустрофобії. Однак така маска дає змогу дихати ротом, а також забезпечує надійне кріплення у випадках, коли людина часто змінює своє положення під час сну.

Деякі види масок обладнані носовими подушками, що кріпляться під носом за допомогою ремінців. Їх зручніше носити завдяки меншому розміру.

Носові подушки підходять для людей, які носять окуляри або звикли читати в масці, оскільки вони не закривають очі (як у випадку з масками, що покривають усе обличчя). Однак така форма маски не підходить пацієнтам, які часто перевертаються уві сні або сплять на боці.

  • Оберіть правильний розмір.Більшість масок мають розмірну сітку, параметри якої відрізняються залежно від виду маски. Зазвичай кріплення CPAP-маски можна регулювати.

Попросіть свого лікаря або постачальника апарата CPAP розповісти, як налаштувати кріплення вашої маски, щоб вам було зручно її використовувати. Ви також можете переглянути інструкцію виробника щодо застосування своєї маски. Правильно підібрана маска не має викликати дискомфорту або спричиняти біль.

Спочатку кілька разів вдягніть не підключену до апарата CPAP маску на короткі проміжки часу, коли ви не спите (наприклад, під час перегляду телевізора). Потім підключіть маску до апарата за допомогою трубки й спробуйте носити її протягом дня.

Щойно ви звикнете до своєї маски, почніть використовувати апарат CPAP кожного разу, коли лягаєте спати (зокрема й коли дрімаєте вдень). Щоб швидше звикнути до апарата CPAP, користуйтеся ним постійно. Зазвичай, щоб зрозуміти чи підходить пацієнту маска й заданий рівень тиску, потрібно щонайменше кілька тижнів.

Але в нагоді може стати апарат із функцією поступового насичення повітря. Це налаштування дає змогу почати подавати повітря на низькому рівні тиску, а потім – потроху автоматично підіймати цей рівень до рекомендованої величини, поки ви засинаєте. Показник тиску встановлює ваш лікар.

Якщо ця функція вам не підходить, поговоріть зі своїм лікарем щодо вибору апарата, який постійно автоматично коригує тиск протягом усього часу сну. Це може бути двофазний апарат для забезпечення позитивного тиску повітря (BPAP), який створює тиск вищого рівня на вдиху, і нижчого – на видиху.

Переконайтеся, що маска щільно прилягає до обличчя, інакше це може призвести до висушування носової порожнини. Якщо вам часто доводиться підтягувати кріплення, щоб уникнути витоку повітря з-під маски, її форма вам не піходить.

Ви також можете спробувати апарат CPAP зі зволожувачем з підігрівом, що кріпиться ззовні. Рівень зволоження можна регулювати. Щоб позбутися сухості й закладеності носа, можна також використовувати сольовий назальний спрей.

Щоб швидше звикнути до маски, вдягайте її протягом дня. Спочатку прикладіть її до обличчя, не підключаючи до апарата. Вибравши зручне положення, зафіксуйте маску за допомогою кріплень.

Потім спробуйте прикласти маску з підключеною трубкою до обличчя (без кріплень). Увімкніть апарат CPAP (радимо застосовувати функцію насичення повітря). Вдягніть маску повторно, зафіксувавши кріплення. Тепер спробуйте заснути з маскою й увімкненим апаратом.

Техніки розслаблення, як-от прогресуюча м’язова релаксація, можуть допомогти зменшити тривожність, пов’язану із CPAP-терапією.

Якщо приступи клаустрофобії не припиняються, зверніться до свого лікаря або постачальника апарата CPAP, щоб отримати консультацію щодо розміру маски або її виду (наприклад, з носовими подушками).

Використання негерметичної маски, яка не щільно прилягає до обличчя, призводить до витоку частини повітря, а також до подразнення шкіри. Повітря з-під маски також може потрапляти в очі, викликаючи сухість або сльозовиділення.

Спробуйте відрегулювати підкладки й кріплення, щоб маска сиділа щільно. Якщо маска закриває ніс, переконайтеся, що її не розташовано зависоко на переніссі, оскільки це може призвести до витоку повітря вам в очі.

Вам може знадобитися звернутися до свого лікаря або постачальника апарата CPAP, щоб підібрати маску іншого розміру (особливо, якщо ваша вага відчутно змінилася) чи іншого виду, як-от із носовими подушками. Якщо у вас спостерігаються проблеми зі шкірою або поява виразок, зокрема на носі, одразу повідомте свого лікаря.

Щоб звикнути до носіння маски й комфортніше почувати себе в ній під час сну, періодично вдягайте її вдень.

Апарат із функцією насичення повітря, який повільно й поступово піднімає тиск до потрібного рівня, поки ви засинаєте, також може зробити ваш відпочинок комфортнішим.

Далі наведено поширені рекомендації щодо покращення якості сну. Регулярно займайтеся фізичними вправами, не вживайте кофеїн і алкоголь перед сном. Спробуйте розслабитися. Наприклад, перш ніж лягати спати, прийміть теплу ванну. Не лягайте спати, доки достатньо не втомитеся.

Якщо під час сну ви дихаєте ротом або спите з відкритим ротом, деякі апарати CPAP можуть викликати сухість у ротовій порожнині. Щоб уникнути цього, можна використовувати ремінець для підборіддя, що допомагає тримати рот закритим і зменшити витік повітря з-під маски для носа.

Також можна спробувати апарат із маскою на все обличчя, яка закриватиме рот і ніс повністю, або зволожувач з підігрівом, що кріпиться до апарата CPAP.

Багато пацієнтів несвідомо знімають маску під час сну. Якщо ви часто змінюєте своє положення під час сну, краще використовувати маску, що закриває обличчя повністю. Це також може відбуватися, коли маска викликає дискомфорт. У такому випадку спробуйте маску іншого виду.

Ще однією причиною може бути закладеність носа. Щоб вирішити цю проблему, підберіть маску, яка щільно сидітиме на обличчі, і почніть використовувати зволожувач з підігрівом для апарата CPAP. Або ж додайте ремінець для підборіддя.

Якщо проблема не зникає, установіть будильник, щоб перевіряти вночі, чи вдягнено маску. Коли ви впевнитеся, що маска залишається на обличчі протягом довшого часу, то можете встановити будильник на пізнішу годину.

Більшість сучасних моделей апаратів CPAP майже безшумні. Якщо звук апарата заважає вам спати, перевірте, чи не забився його фільтр, оскільки чужорідні об’єкти можуть спричиняти появу гучного звуку. Дізнайтесь у свого лікаря або постачальника апарата CPAP, як правильно чистити вашу маску та трубку.

Якщо проблема не зникає, попросіть лікаря або постачальника апарата CPAP перевірити його стан. Якщо апарат працює належним чином, але звук усе одно вам заважає, спробуйте скористатися затичками для вух або пристроєм, що продукує «білий шум», щоб замаскувати звук. Ви також можете розмістити апарат CPAP якнайдалі від ліжка. Так звук буде менш помітним. Але дізнайтесь у лікаря або постачальника апарата, чи можна використовувати його з подовженою трубкою.

Спершу використання апарата CPAP може бути незвичним і викликати дискомфорт. Але важливо продовжити його застосування. Цей метод лікування дає змогу уникнути ускладнень синдрому обструктивного апное сну, як-от серцевих захворювань і надмірної сонливості вдень.

Проконсультуйтеся зі своїм лікарем або постачальником апарата CPAP, щоб підібрати маску, яку вам буде зручно використовувати. Регулярно відвідуйте лікаря, щоб вирішити проблеми й коригувати налаштування (якщо потрібно). Щоб підібрати потрібні налаштування й звикнути до маски, знадобиться деякий час.

Якщо ви присвятите CPAP-терапії достатньо часу й терпіння, вона може позитивно вплинути на якість вашого життя й здоров’я.

Leave a Reply

Ваші контактнi данi та причина звернення

×

Вкажіть Ваші контактнi данi для отримання деталей пропозиції

×

Ваші контактнi данi та причина звернення

×

Ваші контактнi данi та причина звернення

×

Ваші контактнi данi та причина звернення

×

Ваші контактнi данi та причина звернення

×

Ваші контактнi данi та причина звернення

×